10 decembrie marchează ziua internațională a drepturilor omului

? Anual, data de 10 decembrie marchează ziua internațională a drepturilor omului, fiind un prilej ideal de a ne reaminti că acestea sunt universale, indivizibile și interdependente și că trebuie apărate în permanență.

❗ ???????????̆ ?̂? ??? ?? ??????, ????????̦?? ??????????̆ ? ??????????? ?????? ???? ??? ??? ?????? ???????? ??? ????.

➡️ În centrul drepturilor omului se află principiile egalității și nediscriminării, acestea reprezentând cea mai bună modalitate de a reduce inegalitățile dintre noi. Toți oamenii au aceleași drepturi, indiferent de rasă, culoare, religie, sex, limbă sau opinie politică.

? Copiii învață despre drepturile omului din comportamentul și atitudinea noastră manifestată zi de zi. Respectarea acestora nu este doar un imperativ al demnității umane, ci și o piatră de temelie a democrației, a păcii, a securității și a dezvoltării durabile.

#spitalulmunicipalsacele #spitalsacele #sacele #10decembrie #ziinternationala #drepturileomului #ziuainternationalaadrepturiloromului

Lăsați un comentariu