10 Septembrie, Ziua Mondială pentru prevenirea Suicidului

Ziua mondială pentru prevenirea suicidului este marcată, an de an, la data de 10 septembrie.
Scopul acestei zile este de a aduce în atenția publică importanța prevenirii suicidului.
Acesta este rezultatul unei convergențe de factori: genetici, psihologici, sociali și culturali, la care se adaugă și cei de risc, asociați deseori cu experiențe traumatizante.
Prevenirea suicidului necesită astfel implicarea specialiștilor, dar și a familiei, rudelor, prietenilor, colegilor sau vecinilor persoanei care prezintă un astfel de risc.
Suicidul reprezintă una dintre primele 20 de cauze ale mortalității la nivel global, pentru toate categoriile de vârstă. Peste 108 de milioane de persoane sunt afectate anual de comportamentul suicidar, fie ele victime directe, aparținători sau prieteni.