12 octombrie marchează ziua mondială a artritei

📋 Anual, data de 12 octombrie marchează ziua mondială a artritei, o boală inflamatorie cronică sau acută care presupune inflamarea articulațiilor. Scopul este de a încuraja atât persoanele cu artrită, cât și pe cele din jurul acestora să profite de orice oportunitate pentru a îmbunătăți stilul de viață al pacienților afectați.

➡️ Fiind o boală progresivă, artrita afectează abilitățile locomotorii ale pacientului încă din primii ani de la instalare. Fumatul, diabetul, stresul, hipertensiunea sau excesul de colesterol sunt factori de risc în ceea ce privește apariția acesteia.

👥 Bolile reumatice sunt printre cele mai răspândite, iar efectele se resimt asupra vieții a peste 120 de milioane de oameni. Aproximativ 60% dintre problemele de sănătate de la locul de muncă sunt reprezentate de afecțiuni musculo-scheletale care afectează spatele, gâtul, umerii și membrele superioare.
__________________________________________
👨🏻‍⚕️ Dr. Mihai Marian și Dr. Alin Stanciu sunt medicii specialiști ortopedie – traumatologie în cadrul Spitalului Municipal Săcele, aflat pe str. Oituz Nr. 54.

Serviciile oferite sunt:
➡ blocaje chimice pentru spasticitate (toxină botulinică);
➡ infiltrații nervoase regionale;
➡ puncţii şi infiltraţii intra-articulare;
➡ tratament în displazia luxantă a şoldului în primele 6 luni de viaţă;
➡ tratament ortopedic;
➡ tratamentul fracturii amielice fără deplasare a coloanei vertebrale;
➡ tratamentul la copii cu genu valgum, genu varum, picior plat valg;
➡ tratamentul ortopedic al entorsei sau luxaţiei patelei, umărului; disjuncţie acromioclaviculară; tratamentul fracturii gambei, coastelor, claviculei, humerusului, scapulei; rupturii tendoanelor mari (achilian, bicipital, cvadricipital); instabilitate acută de genunchi; ruptură musculară;
➡ tratamentul ortopedic al fracturii femurului; luxaţiei, entorsei de genunchi, fracturii de gambă cu aparat cruropedios; tratamentul scoliozei, cifozei, spondilolistezisului, rupturii musculare 7;
➡ tratamentul ortopedic al luxaţiei, entorsei sau fracturii antebraţului, pumnului, gleznei, oaselor carpiene, metacarpiene, tarsiene, metatarsiene, falange;
➡ tratamentul piciorului strâmb congenital în primele 3 luni de viaţă;
➡ consultații de specialitate: intervenții ortopedice minime, tratamentul fracturilor și luxațiilor, pansamente, extracții fire de sutură.

📞☺️ Pentru programări puteți apela numărul de telefon 0368.005.356, în intervalul orar 08:00 – 20:00.

#spitalulmunicipalsacele #spitalsacele #sacele #12octombrie #zimondiala #artrita #ziuamondialaaartritei

Lăsați un comentariu