spsacele@gmail.com

Brasov, Romania

2 Aprilie. Ziua internațională de conștientizare a Autismului

📋 Ziua internațională de conștientizare a autismului este marcată anual în data de 2 aprilie. Scopul este de a informa populația cu privire la miturile și prejudecățile referitoare la această stare patologică.

➡️ Autismul este o afecțiune neurologică prezentă pe tot parcursul vieții, care se manifestă în copilăria timpurie, indiferent de sex, rasă sau statut socio-economic. Adulților și copiilor cu autism le este dificil să perceapă lumea la fel ca ceilalți oameni, întâmpinând dificultăți în interacțiunea socială și în comunicare.

👥 Potrivit datelor statistice, în România ar exista aproximativ 30.000 de adulți și 20.000 de copii cu autism. La nivel mondial, această afecțiune se regăsește la unul din 100 de copii.