28 Iulie se sărbătorește Ziua mondială a hepatitei

? Ziua mondială a hepatitei se sărbătorește pe 28 iulie în peste 100 de țări din întreaga lume. Scopul acesteia este de a încuraja prevenția, diagnosticarea la timp și tratamentul diverselor forme de hepatită, dar și de a informa populația cu privire la implicațiile acestei boli pentru sănătate.

❗ ???? ?? ?? ????? ? ???? ??????̆ ?̂? ??????? ??????????? ????? ?????? ?????? ????????, ??? ???? ? ?????????? ??????? ?????????? ?.

➡️ Hepatita este o boală infecțioasă virală a ficatului, cauzată de 5 tipuri de viruși: A, B, C, D și E.  Aceștia cauzează infecții acute, pe termen scurt, iar tipurile B, C și D pot duce la forme cronice, care cauzează complicații, precum ciroza hepatică, insuficiența hepatică și cancerul hepatic.

? În fiecare an, hepatita A afectează 1,4 milioane de oameni, în timp ce hepatita B este responsabilă pentru 2 miliarde de cazuri cronice. Dintre persoanele infectate, aproape 1,5 milioane mor anual.

#spitalulmunicipalsacele #spitalsacele #zimondiala #ziuamondialaahepatitei #hepatita #sacele #28iulie