6 Mai se sărbătorește Ziua Europeană de Conștientizare a Insuficienței Cardiace

📋 Pe 6 mai se sărbătorește ziua europeană de conștientizare a insuficienței cardiace, scopul ei fiind de a educa publicul cu privire la această boală cronică cu o evoluție de lungă durată.
➡️ Inima pacienților care au această afecțiune devine incapabilă să își îndeplinească eficient funcția de pompare și eșuează în furnizarea fluxului de sânge necesar organelor din corp. Printre simptome se numără oboseala, lipsa rezistenței la efort, dispneea (senzația de lipsă de aer) și tahicardia (accelerarea pulsului).

👥 Insuficiența cardiacă afectează 4,7% din populația generală a țării noastre, peste 900.000 de pacienți fiind diagnosticați cu această boală. În România, 60% dintre decesele înregistrate anual în țara noastră sunt cauzate de bolile cardiovasculare.

#spitalulmunicipalsacele #spitalsacele #zieuropeana #ziuaeuropeanadeconstientizareainsuficienteicardiace #insuficientăcardiaca #inima #sacele #6mai