7 Aprilie se sărbătorește Ziua Mondială a Sănătății – Ziua Sănătății Planetei Noastre

📋 Pe 7 aprilie se sărbătorește ziua mondială a sănătății, iar în fiecare an este abordat câte un subiect de importanță majoră pentru întreaga planetă. În 2022, această zi este dedicată sănătății planetei noastre.

‼ 𝐙𝐢𝐮𝐚 𝐦𝐨𝐧𝐝𝐢𝐚𝐥𝐚̆ 𝐚 𝐬𝐚̆𝐧𝐚̆𝐭𝐚̆𝐭̦𝐢𝐢 𝐚 𝐟𝐨𝐬𝐭 𝐦𝐚𝐫𝐜𝐚𝐭𝐚̆ 𝐩𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮 𝐩𝐫𝐢𝐦𝐚 𝐝𝐚𝐭𝐚̆ 𝐢̂𝐧 𝟏𝟗𝟓𝟎.

➡️ Criza climatică reprezintă cea mai mare amenințare pentru sănătate cu care se confruntă umanitatea. De asemenea, există alimente și băuturi nesănătoase care conduc la obezitate, cancer și boli de inimă, acestea generând o treime din emisiile globale de gaze cu efect de seră.

👥 Organizația Mondială a Sănătății estimează faptul că anual peste 13 milioane de decese din întreaga lume se datorează unor cauze de mediu care pot fi evitate.