Perioada 24-30 aprilie, Săptămâna mondială a Imunizării

? Săptămâna mondială a imunizării este marcată anual în ultima săptămână din luna aprilie, aceasta fiind sărbătorită în perioada 24-30 aprilie. Scopul său este de a promova utilizarea vaccinurilor la scară largă pentru a proteja populația de toate vârstele împotriva bolilor transmisibile.

➡️ Specialiștii recunosc imunizarea ca fiind una dintre cele mai de succes și mai eficiente intervenții de sănătate publică. De la primul vaccin împotriva variolei în 1796, vaccinurile au salvat mai multe vieți decât orice altă intervenție medicală.

? În prezent, vaccinurile previn aproximativ 30 de boli infecțioase. Numai în ultimii 20 de ani, vaccinarea împotriva mai multor infecții frecvente a contribuit la prevenirea a 37 de milioane de deces în țările cu venituri mici și medii.