Ziua Internațională a Asistenților Medicali este marcată anual la 12 mai

📋 Ziua internațională a asistenților medicali este marcată anual la 12 mai, scopul ei fiind de a recunoaște meritele serviciilor și calitățile îngrijirii pe care aceștia o oferă.

‼ 𝗗𝗮𝘁𝗮 𝗱𝗲 1⃣2⃣ 𝗺𝗮𝗶 𝗿𝗲𝗽𝗿𝗲𝘇𝗶𝗻𝘁𝗮̆ 𝘇𝗶𝘂𝗮 𝗱𝗲 𝗻𝗮𝘀̦𝘁𝗲𝗿𝗲 𝗮 𝗮𝘀𝗶𝘀𝘁𝗲𝗻𝗲𝗶 𝗺𝗲𝗱𝗶𝗰𝗮𝗹𝗲 𝗙𝗹𝗼𝗿𝗲𝗻𝗰𝗲 𝗡𝗶𝗴𝗵𝘁𝗶𝗻𝗴𝗮𝗹𝗲, 𝗰𝗲𝗮 𝗰𝗮𝗿𝗲 𝗮 𝗱𝗲𝘀𝗰𝗵𝗶𝘀 𝗽𝗿𝗶𝗺𝗮 𝘀̦𝗰𝗼𝗮𝗹𝗮̆ 𝗽𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂 𝗮𝘀𝗶𝘀𝘁𝗲𝗻𝘁𝗲𝗹𝗲 𝗺𝗲𝗱𝗶𝗰𝗮𝗹𝗲 𝗶̂𝗻 𝟭𝟴𝟲𝟬.

🥼 Asistenții medicali joacă un rol crucial în promovarea și menținerea sănătății, dar și în prevenția și acordarea de îngrijiri. Aceștia sunt o resursă vitală pentru asigurarea serviciilor de sănătate, fiind responsabili de bunăstarea, siguranța examinării și tratarea pacienților.

👥 Cu prilejul acestei zile, Spitalul Municipal Săcele dorește să vă adreseze urări de sănătate și prosperitate, dar și sincere mulțumiri pentru realizarea sarcinilor nobile pe care le implică această profesie deloc ușoară!

🙏 Vă mulțumim pentru munca dumneavoastră și pentru devotamentul de care dați dovadă!

#spitalulmunicipalsacele #spitalsacele #ziinternationala #ziuainternationalaaasistentilormedicali #12mai #asistentimedicali