Ziua națională a inimii se sărbătorește pe 4 mai în România

? Ziua națională a inimii se sărbătorește pe 4 mai în România. Cu acest prilej, în țara noastră au loc acțiuni de conștientizare a populației în privința riscului cardiovascular.
‼ ??? ???.??? ?? ?????? ?̂??????????? ????? ?̂? ????̂???, ??????????? ??% ???? ??????? ?? ? ?????̆ ???????????????̆.
➡ Specialiștii atrag atenția asupra faptului că numărul cazurilor de boli cardiovasculare s-au înmulțit considerabil. La nivel european, acestea reprezintă principala cauză de mortalitate, stilul de viață nesănătos mărind șansele de a dezvolta aceste boli. Principalii factori de risc sunt: fumatul, obezitatea, diabetul și lipsa mișcării.
? O statistică realizată de Organizația Mondială a Sănătății a scos la iveală faptul că anual 17 milioane de decese sunt cauzate de boli de inimă. Până în 2030, bilanțul acestora ar putea ajunge la aproximativ 24 milioane.
__________________________________________
??‍⚕️ Dr. Lilia Aida Mahjoub și Dr. Magdo-Mina Ramona Claudia sunt medicii specialiști cardiologie la Ambulatoriul de Specialitate al Spitalului Municipal Săcele, aflat pe strada Episcop Popeea Nr. 20, în cadrul Policlinicii Municipiului Săcele. Serviciile oferite sunt:
➡ Ecocardiografie cu sau fără bilet de trimitere pentru consultații;
➡ Electrocardiogramă (EKG) efectuare și interpretare;
➡ Electrocardiografie continuă (24 de ore, holter EKG);
➡ Tensiune arterială continuă (24 de ore holter TA);
➡ Test de efort la persoanele fără risc cardiovascular înalt;
➡ Consultații de specialitate: electrocardiografie, masurare TA, pulsoximetrie, test de efort, echocord.
?☺️ Pentru programări puteți apela numărul de telefon 0368.408.073, în intervalul orar 08:00 – 20:00.