24 aprilie – Ziua mondială împotriva meningitei

Ziua mondială împotriva meningitei este marcată anual la data de 24 aprilie. Cu cât pacientul începe mai repede tratamentul, cu atât evoluția este mai bună. Timpul este elementul cheie.

Meningita reprezintă inflamația membranelor care înconjoară creierul și măduva spinării. Dacă nu este tratată la timp, aceasta poate cauza leziuni permanente ale creierului, ducând chiar la deces. Printre simptome se numără: febră foarte mare (de peste 38 de grade Celsius), durere de cap severă, sensibilitate la lumină, stări de greață și vărsături.

La nivel global, meningita afectează aproximativ 10.000 de oameni în fiecare an, având o incidență de 15 cazuri la 100.000 de locuitori.
_________________
Dr. Alexandra Profira Constantin și Dr. Ioana Froicu sunt medici specialiști boli infecțioase în cadrul Spitalului Municipal Săcele, aflat pe Str. Oituz Nr. 54.

Pentru programări și pentru orice întrebare aveți puteți apela numărul de telefon 0368.005.356, în intervalul orar 08:00 – 15:00. Colegii noștri vă vor îndruma mai departe!

#spitalulmunicipalsacele #spitalsacele #sacele #23aprilie #zimondiala #hemofilie #ziuamondialaimpotrivameningitei