Comunicat de presă | Lansarea proiectului „Modernizare cabinet de planificare familială la Spitalul Municipal Săcele”

Comunicat de presă

PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!

Spitalul Municipal Săcele, CIF 4317665, în calitate de beneficiar, anunță lansarea proiectului cu titlul „Modernizare cabinet de planificare familială la Spitalul Municipal Săcele”, proiect înscris în cadrul Programului Național de Redresare și Reziliență, Componenta 12: Sănătate, Investiția I1.5: Cabinete de planificare familială.

Obiectivul general al proiectului este modernizarea cabinetului de planificare familială din cadrul Spitalului Municipal Săcele pentru conformarea la normele igienico-sanitare, pentru derularea adecvată a activității de planificare familială și a punctelor de diagnosticare a bolilor cu transmitere sexuală.

Printre obiectivele specifice ale proiectului se numără:

1. Creșterea accesului egal și echitabil al populației din mediul rural, din comunele arondate administrativ municipiului Săcele (aproximativ 35.000 locuitori), dar și a comunității de rromi din cartierul Gârcini (aproximativ 12.000 locuitori) la serviciile de planificare familială și prevenție, diagnostic și monitorizare continuă a bolilor cu transmitere sexuală prin reabilitarea cabinetului de planificare familială de cca. 16 mp, mobilarea și echiparea cu setul de dotări prevăzute în Ghidul Solicitantului;
  2. Creșterea gradului de integrare între diferitele forme de asistență medicală atât la nivelul Spitalului Municipal Săcele, cât și la nivelul regiunii Centru prin promovarea și asigurarea de servicii medicale de prevenție, diagnostic/ screening și monitorizare care conduc la îmbunătățirea stării de sănătate a populației și la reducerea cheltuielilor sistemice cu îngrijirea medicală la individul deja diagnosticat.

Valoarea totală a proiectului este 394.736,64 lei cu TVA, din care:

• valoarea TVA aferentă cheltuielilor eligibile din PNRR – 63.025,18 lei;
  • valoare eligibilă cu TVA pentru amenajare și renovare spațiu medical – 67.524,53 lei.

Data începerii și finalizării proiectului: iulie 2023 –noiembrie 2025.

Codul apelului de proiecte: MS-0015.

„Apel de proiecte gestionat de Ministerul Sănătății finanțat din fonduri europene prin Programul Național de Redresare și Reziliență al României și din fonduri naționale”

Persoană de contact:

Manager de proiect: Dr. Ionuț Poinăreanu

Email: ionut_poinareanu@yahoo.com

Telefon: 0368404752

„Conţinutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziţia oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României”
“PNRR. Finanțat de Uniunea Europeană – UrmatoareaGeneratieUE”

https://mfe.gov.ro/pnrr/       https://www.facebook.com/PNRROficial/